Stavební úřad nařídil demolici pěti domů v Přednádraží

21. května 2013 v 20:52 |  Odkazy (různé)

Stavební úřad nařídil demolici pěti domů v Přednádraží


Stavební úřad centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nařídil vlastníkovi objektů v ghettu Přednádraží Oldřichu Roztočilovi, aby zajistil demolici dalších pěti domů. Podle posudku jsou neobydlené domy v havarijním stavu a hrozí, že se zřítí.
Už loni měl majitel zdemolovat dům číslo 19. Dosud tak neučinil a je s ním proto vedeno správní řízení.
Nové nařízení se vztahuje na objekty číslo 10, 12, 13, 15 a 17. V lokalitě je nyní deset domů, přičemž šest z nich by tak podle obou nařízení úřadu mělo být zdemolováno. Obydlený zůstává jen objekt číslo osm. Z dalších domů se lidé vystěhovali, stav objektů se dále zhoršuje.

"Mezi zjištěné závady patří například to, že v objektech jsou zásadním způsobem poškozené nebo úplně vybourané téměř všechny stropní konstrukce. Vybourány jsou ocelové nosné prvky nad nadpraží oken a dveří, konstrukce konzol balkonů jsou bez opěr, jsou vybourány kusy zdiva, nemají střešní krytinu a bednění krovu, suterény jsou zaplněné sutí a odpadky, v objektech chybí zábradlí na schodišti a podobně." Demolice by měla být provedena do 45 dnů od doručení nařízení. Pokud majitel nařízení nesplní, hrozí mu pokuta až půl milionu korun.
"Tato informace je pro mě nová. Oficiálně jsem ji ještě neobdržel. Pakliže se zakládá na pravdě, v nejbližších dnech oslovím primátora (Petra Kajnara), jestli by si město nechtělo uložit další finance a domy na Přednádraží koupit," řekl dnes Roztočil, který tak narážel na pondělní rozhodnutí města odkoupit fotbalový areál na Bazalech. Podotkl, že už loni mu stavební úřad ze stejných důvodů nařídil demolici domu 19. "Dodnes z něj nespadla ani cihla," podotkl Roztočil.
Problémy v lokalitě Přednádraží trvají už dlouho. Média se o ně zajímají od loňského léta. Hlavním spouštěčem problému byla nefunkční kanalizace, u níž není jasné, komu patří. Kvůli špatnému stavebně-technickému stavu budov a nevhodným hygienickým podmínkám stavební úřad loni v srpnu nařídil vyklizení domů. Většina z původních zhruba 200 obyvatel lokalitu opustila, několik rodin však stále bydlí v jediném obyvatelném domě číslo osm.
Zájem o lokalitu ožil koncem dubna, kdy majitel s lidmi z obydleného domu podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům. Lidé by tak mohli mít nárok na příspěvek na bydlení. Majitel objektů pak lidem oznámil, že se musejí vystěhovat, což většina neučinila. Roztočil se proto obrátil na policii.
Policie v lokalitě zasahovat nechce, protože jde o občanskoprávní spor, do něhož nemůže vstupovat. Problémy se zákonem by naopak mohl mít sám Roztočil, který podle dobře informovaného zdroje uvedl obyvatele, s nimiž podepsal nové nájemní smlouvy, vědomě v omyl.
Soud navíc před několika dny zahájil proti majiteli domů exekuci. Rozhodl tak na návrh Ostravských vodáren a kanalizací, kterým Roztočilova společnost - Domy Přednádraží, s.r.o. - dluží několik set tisíc korun. Není tedy vyloučeno, že objekty skončí v dražbě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama