Obyvatelé Přednádraží v Ostravě opět mají tekoucí vodu

26. srpna 2012 v 7:35 |  Odkazy (různé)

Obyvatelé Přednádraží v Ostravě opět mají tekoucí voduOstrava - Obyvatelé ostravského ghetta Přednádraží mají po více než třech týdnech opět tekoucí vodu. Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) už dopoledne obdržela znalecký posudek technického stavů rozvodů vody, bez něhož vodu nechtěla pustit. Posudek byl v pořádku a pracovníci společnosti vodu stihli znovu zapojit ještě dnes, původně se předpokládalo, že poteče až v pondělí. ČTK o tom informovali majitel nemovitostí Oldřich Roztočil i mluvčí OVAK Martina Gavendová.
V lokalitě i přes nesouhlas úřadů stále zůstává více než stovka lidí, včetně dětí. Obývají ji především Romové. Vodu v Přednádraží odpojily vodárny kvůli dluhům. Majitel dluh za dům číslo 8, který je samostatným odběrným místem, uhradil. Vodárny však čekaly na výsledek znaleckého posudku i laboratorní rozbory vody. Gavendová dnes ČTK řekla, že byly splněny všechny podmínky pro obnovení dodávky pitné vody.
Vodu si zatím lidé budou nabírat pouze z jednoho kohoutu. Příští týden chce majitel opravit rozvody vody v domě. Olověné části trubek, které by nemusely zvládnout tlakovou zkoušku, chce vyměnit za plastové. V příštím týdnu by tak zřejmě mohla být voda rozvedena po celém domě.
"Kohout bude zatím fungovat podobně jako na benzince. Je tam vodoměr a lidé budou muset zapsat, kolik si odebrali vody. Příslušný odběr mi pak zaplatí," vysvětlil Roztočil.
Majitel objektů má z nařízení stavebního úřadu nejpozději do soboty zdemolovat nejvíce poničený dům číslo 19. Podle posudku je dům v havarijním stavu a hrozí samovolným zřícením. Roztočil si však nechal vypracovat oponentní posudek, z něhož plyne, že dům lze za určitých okolností zachránit. Bourat ho zatím nehodlá.
Roztočil se chce proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat. Musí tak učinit nejpozději do pondělí. S právníky ještě řeší detaily odvolání.
Mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková už dříve uvedla, že pokud se majitel odvolá, bude spis předán nadřízenému orgánu, tedy stavebně správnímu odboru magistrátu.
"V takovém případě stavební úřad nebude prozatím podnikat kroky k výkonu rozhodnutí a vyčká na výsledek odvolacího řízení," uvedla s tím, že však obvod bude trvat na zabezpečení objektu.
Společnost Nemopas, která se zabývá inspekcí nemovitostí a oponentní odborný posudek pro majitele zpracovávala, vyčíslila náklady na demolici a stavbu nového objektu i náklady na jeho záchranu. První varianta vychází na 26 milionů korun, druhá na 28 milionů korun.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ku-li-na Ku-li-na | Web | 26. srpna 2012 v 13:49 | Reagovat

Super, super.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama